راه‌های افزایش قیمت محصولات کدامند؟

ارسال شده در: دسته‌بندی نشده | 0
بیشتر سازمان‌ها تمایلی طبیعی به پایین آوردن قیمت دارند: این کار نشان دهنده‌ی عدم اعتماد به ارزشی است که بنگاه در بازار ارائه می‌کند، و باید آن را به چالش کشید. در عمل، شما برای افزایش قیمت به دست آمده چند راه دارید:

 

نردبام قیمت گذاری
قیمت پایه کم است اما چیزهای جنبی روی آن اضافه می‌شوند. مثلاً پرواز شما ۵ پوند هزینه دارد اما هزینه‌ی ذخیره کردن بلیت، هزینه‌ی ذخیره‌ی صندلی، هزینه‌ی بار، هزینه‌ی بررسی بار، هزینه‌های خدمات هنگام پرواز و مالیات، و یکباره می‌بینید که بابت پرواز ارزان کلی از شما مطالبه می‌کنند. می‌توانید نردبام‌های قیمت‌گذاری را در فروش رایانه‌های شخصی و انواع خودرو نیز ببینید که به نظر می‌رسد همیشه با اضافات جذاب اما پرهزینه‌ای همراه هستند.

 

لنگر قیمت
یک قیمت اسمی خیلی کلان تعیین کنید، بعد تخفیف سنگینی بدهید. این طور است که انواع نوشیدنی و اثاثیه‌ی منزل همیشه با تخفیف های ۴۰ یا ۵۰ درصدی فروخته می‌شوند. خرده‌فروشان قیمت گزافی تعیین می‌کنند بی آن که انتظار داشته باشند در آن سطح، فروش انجام شود، بعد یک «قیمت حراج» تعیین می‌کنند و محصولات خود را با حاشیه‌ی سود خوبی به فروش می‌رسانند.

 

طعمه و صید
یک قیمت مقدماتی اندک پیشنهاد کنید و وقتی مشتری به قلاب افتاد، به سراغ قیمت معمول بروید. این روش را در بسته‌های تلفن می‌بینید، اما در کسب و کار _ به _ کسب و کار هم که مشاوران و پیمانکاران پیشنهاد می‌کنند تا کارهای خاص و مراحل مقدماتی را به ارزانی یا حتی رایگان انجام بدهید می‌بینید: وقتی تمام می‌کنند شما گرفتار قلاب شده‌اید و راه فرار ندارید.

 

درهم آمیختگی قیمت
این گونه‌ی دیگری از نردبام قیمت‌گذاری است. قیمت خود را طوری پیچیده کنید که هر کس بخواهد بسته‌ها را مقایسه کند از زندگی سیر شود: به معاملات تلفن‌های همراه فکر کنید. همیشه عنصری از درهم آمیختگی وجود دارد که می‌توانید به عنوان ارزش ممتاز، برجسته کنید.

 

بسته‌ی منحصر به فرد
هرچه بازار استانداردتر شود، افزایش قیمت‌ها سخت تر می‌شود. بنابراین دنبال ایجاد تمایز بگردید. اندازه‌ی بسته‌های خود را تغییر دهید، شکل محصول خود را عوض کنید، خدمات و شرایط را تغییر دهید. متمایز باشید، سطوح قیمت متعدد و حق انتخاب‌های گوناگونی خلق کنید.

 

منبع: کتاب MBA به زبان ساده
مطالب جامع‌تر در دوره‌های MBA و DBA مدرسه کسب و کار مشاوران

ارسال پاسخ