چگونه در شرایط بحرانی تیم‌تان را رهبری کنید؟

ارسال شده در: دسته‌بندی نشده | 0
هر از گاهی، هر سرپرست یا مدیر متوجه می‌شود که مسئول تیمی بحران‌زده است. بحران‌ها با صورت‌ها و اندازه‌های بسیاری ظاهر می‌شوند. برخی بحران‌هایی که دیده‌ایم سرپرستان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، عبارتند از: اعضای تیمی که با هم کنار نمی‌آیند، مشکلات مالی شرکت، روحیه یا انگیزه‌ی پایین در همه‌ی مواقع، مشکلات کیفیتی، مشکلات خدمات مشتری، درگیری بخش‌ها با یکدیگر، و عدم حمایت مدیر ارشد از یک تیم یا بخش.
هرچه بحران عمیق‌تر باشد، چالش بیشتری برای سرپرستان و مدیران در پیدا کردن راه حل مشکلات و بازگرداندن تیم به مسیرش دارد. ده اقدام زیر به شما برای هدایت تیم در عبور از بحران کمک خواهد کرد:

 

۱- با حقیقت روبرو شوید.
زمانی که بحرانی روی می‌دهد و سرپرستان و مدیران مطمئن نیستند که چه باید بکنند، اولین گرایش آن‌ها این است که بزرگی مشکل، آن‌گونه که حقیقتاً هست را منکر می‌شوند. با حقیقت روبرو شوید، به احتمال بسیار زیاد مشکل تا زمانی که کاری برای حل بحران نکرده‌اید، از بین نخواهد رفت.

 

۲- اقدام کنید.
اگر صبر کنید تا رئیس‌تان کمک به حل مشکل کند یا اعضای تیم تصمیم بگیرند به حل مشکل کمک کنند باید تا ابد صبر کنید. دارای قدرت و اختیار باشید. شما می‌توانید مسئولیت اتخاذ تصمیم و انجام اقداماتی که باعث خارج شدن تیم از بحران می‌شود را به عهده بگیرید. چنانچه شما اختیار این کار را ندارید، در نتیجه احتمال زیادی وجود دارد که تیم در بحران باقی بماند.

 

۳- اولویت‌بندی کنید.
زمانی که تیم‌ها دچار بحران می‌شوند، معمولاً مشکلات بسیاری وجود دارد که تیم را تحت تأثیر قرار می‌دهند. شما نمی‌توانید تمام مشکلات را یک دفعه حل کنید، پس کاملاً به نفع شماست که تیم را دخیل کنید و اقداماتی که باید انجام شوند را اولویت‌بندی کنید. چنانچه تیم راغب به اولویت‌بندی نباشد شما باید تصمیم بگیرید که چه مشکلی و به چه ترتیبی باید حل شود.

 

۴- تمرکزتان را روی نتایج بگذارید.
زمانی که تیم‌ها در بحران هستند، معمولاً سعی می‌شد که روابط به هم ریخته درست شود. با این حال اگر تیم‌های در حال بحران تمرکزشان را روی نتایج بگذارند خیلی کارآمدتر است. زمانی که کسی به هدف تیم و نتایجی که باید بدهد، توجه دارد، بسیاری از مشکلات ارتباطی خود به خود حل خواهد شد.

 

۵- بهترین افراد را استخدام کنید.
زمانی که تیم‌ها در بحران هستند، معمولاً این بهترین اعضای تیم هستند که می‌روند. چالش‌برانگیزترین اعضای تیم هرگز تیم را ترک نمی‌کنند. در یک بحران، سرمایه‌های انسانی‌تان را تحلیل کنید و زمانی را بگذارید که از بهترین عملکردهایتان بخواهید که با شما متحد شوند و به حل مشکلات کمک کنند. اکثر مردم اگر بدانند که می‌توانند به بهبود بحران کمک کنند، احساس ارزش کند، و دیدگاهی مثبت در مورد این که فردا بهتر از امروز خواهد بود، داشته باشند، در موقعیت بد باقی خواهند ماند.

 

۶- از کارمندانتان زیاد قدردانی و ستایش کنید.
علت تأکید ما بر این مورد به عنوان نکته‌ای خاص این است که زمانی که تیمی دچار بحران می‌شود، و شما رهبر این گروه هستید، معمولاً به جای ارج نهادن تمام کارهایی که درست پیش می‌روند، انرژی‌تان را روی کار اشتباه می‌گذارید. زمانی که افراد احساس ارزش نکنند، و تیم یا سازمان در بحران باشد، کم کم این حرف را می‌شنوید که “من انقدر پول نمی‌گیرم که این آشغال‌دانی را تحمل کنم”. یکی از راه‌های از بین بردن این احساس، ارزش قائل شدن برای مشارکت آن‌ها و سپاسگذاری از آن‌ها برای انجام درست کارهاست.

 

۷- سفت و سخت گرفتن قوانین.
زمانی که تیم‌ها دچار بحران می‌شوند، معمولاً چیزهای بسیاری اتفاق می‌افتد که منجر به داشتن تیم خوبی نمی‌شود. زمانی که بحرانی روی می‌دهد کاملاً به نفع شماست که به عنوان سرپرست یا مدیر مقررات را سخت‌تر بکنبد نه راحت‌تر. بدون محکم نکردن حدود یا تعیین استانداردهای جزئی، این پیام را به تمام افراد تیم می‌فرستید که رفتارهای منفی قابل قبول هستند.

 

۸- مشخص کنید چه کسی مسئول است و چه نقشی بازی خواهد کرد.
در زمان بحران، مهم است که مشخص کنید چه کسی برای هدایت تیم در عبور از بحران مسئول است  و چه نقشی بازی خواهد کرد. این کار کمک می‌کند که تمرکزتان را روی نتایج بگذارید. زمانی که تیمی در بحران است، معمولاً می‌بینید که افراد تیم کاملاً می‌دانند که مشکل چیست و چه کسی مقصر است. اما نمی‌دانند باید چه کاری انجام شود و چه کسی مسئول است. شما به عنوان سرپرست می‌توانید نقش ها و مسئولیت‌هایی را محول کنید.

 

۹- بیش از حد گفتگو کنید.
زمانی که سرپرست یا مدیر نمی‌تواند از عهده‌ی مشکلات تیم بربیاید، معمولاً انرژی‌اش را به جای کارهای رهبری، صرف کارهای غیرعملکردی می‌کند. به عنوان سرپرست، نقش اولیه‌ی شما حمایت از دیگران است. گفتگوی‌تان را با اعضای گروه افزایش دهید، هم اطلاعاتی که خود ارائه می‌دهید را افزایش دهید و هم اطلاعاتی که تیم به شما می‌دهد. ارتباط‌‌تان را در بحران افزایش دهید و با این کار تأثیر منفی بحران کمتر خواهد شد.

 

۱۰- نگرش فکری مثبت را حفظ کنید.
اگر شما تسلیم شوید چون احساس می‌کنید موقعیت ناامیدکننده است، به احتمال بسیار زیاد تیم هم موقعیت را ناامیدکننده می‌بینند. نداشتن نگرش فکری مثبت می‌تواند تأثیری منفی بر کار سرپرست یا مدیر داشته باشد. اگر شما امیدی به بهتر شدن موقعیت نداشته باشید، اما فرد دیگری در تیم یا سازمان امید داشته باشد، اعضای تیم‌تان شروع به پیروی از فرد دیگر می‌کنند. سرپرست یا مدیر بدون هیچ پیروی، رهبر نیست.

 

منبع: کتاب مهارت‌های رهبری
مطالب جامع‌تر در دوره‌های MBA و DBA در مدرسه کسب و کار مشاوران

ارسال پاسخ